Лінзи для окулярів | Класифікація лінз

лінзи окулярні

Класифікація лінз для окулярів

По числу оптичних зон корекції зору лінзи підрозділяються на: афокальні, однофокальні та багатофокальні.

Афокальні лінзи, які не мають оптичної сили. Застосовуються, наприклад, в сонцезахисних і комп’ютерних окулярах.

Однофокальні  лінзи — мають одну зону оптичної дії.

Багатофокальні  лінзи — мають дві або більше зон оптичної дії. Вони підрозділяються на трансфокальні, тобто з плавно мінливими переходами зон оптичної дії (прогресивні) і зі східчастими змінами рефракций; біфокальні, тріфокальні та чотирьохфокальні. Багатофокальні лінзи служать для чіткості бачення предметів, що знаходяться на різних відстанях.

За просторової однорідності корекції зору на: стигматичні і астигматичні.

Стигматичні лінзи — обидві заломлюючих поверхні які сферичні. Ці лінзи в кожному меридиані мають однакову здатність заломлення. Сила лінз визначається в діоптріях.

Астигматичні лінзи — одна поверхня з яких торична, інша сферична. Астигматичні лінзи в двох перпендикулярах відносно один одного головних перетинах, володіють різною заломлюючої силою. Призначені лінзи для корекції астигматичного зору.

Відповідно до положення головного фокуса стигматичні і астигматичні лінзи поділяються на позитивні, які призначаються при далекозорості і негативні — при короткозорості.

За формою заломлюючих поверхонь лінзи можуть бути: сферичними, асферичними і лентікулярними.

Сферична лінза — обмежена двома сферичними поверхнями.

Асферична лінза, у яких базова поверхня не може бути описана сферичним радіусом. Тобто відхиляється від форми сфери. За рахунок цього асферичні лінзи тонше і легше сферичних.

Лентікулярні лінзи, у яких тільки центральна оптична зона має необхідну оптичну силу, а периферійна зона служить її основою. Лентікулярний дизайн дозволяє значно зменшити товщину і вагу лінз, що надає окулярам більш естетичний вигляд.

Геометричні дизайни лінз

Лінзи можна зробити більш тонкими і легкими не тільки за допомогою застосування високоіндексних матеріалів, але і за рахунок зміни геометричної форми обох поверхонь лінзи, тобто зміни дизайну. Вибір оптимального варіанту дизайну визначає товщину, вагу і естетичний вигляд лінзи і, в кінцевому випадку, дозволяє досягти найбільш якісного сприйняття зображення.

Залежно від своєї геометричної форми поверхні, лінзи поділяються на різні дизайни. Розглянемо деякі з них:

  1. Сферичні лінзи.

Тому застосування оптичних лінз з високими коефіцієнтами заломлення дозволяють зменшити сферичну аберацію, при збереженні її оптичної сили.

  1. Асферичнї лінзи.

Асферичними лінзами (ASP) називають, лінзи якї мають щонайменше хоча б одну асферичну поверхню. Асферичною може бути як передня, так і задня поверхня окулярної лінзи.

Головна особливість асферичних поверхонь — зміна її кривизни по меридіональному перетині, на відміну від сферичних поверхонь, кривизна яких постійна. Асферичну поверхню отримують шляхом обертання еліпса, параболи або гіперболи. Всі перераховані криві можна отримати при перетині конуса площиною під різними кутами.

Якщо асферичною є передня поверхня, то задня є сферичною поверхнею і має однаковий радіус кривизни по всій поверхні. При цьому, у мінусових лінзах асферична поверхня при переході від центру до периферії стає більш крутїша в порівнянні зі сферою, а у позитивних — пологіша. В результаті асферичні лінзи в порівнянні з сферичними лінзами однаковою оптичної сили мають більш плоску форму, і тому вони легше і тонше. Однак, при такому дизайні не вдається зменшити аберації повністю.

У лінзах з асферичною задньою поверхнею, що мають сферичну передню поверхню, корекція досягається за рахунок застосування симетричного асферичного дизайну на задній поверхні; при наявності циліндричної складової головні меридіани лінзи мають різну ступінь асферічності і тоді на задній поверхні застосовується аторічний дизайн, що дозволяє поступово змінювати кривизну і асферичність лінзи в будь-якому меридіані.

В результаті розширеного діапазону радіусів кривизни, асферичні лінзи в порівнянні із сферичними, при рівних значеннях рефракції і діаметра, більш тонкі і легші. Асферичні лінзи за рахунок оптичної досконалості забезпечують більш високу якість зору (менше аберацій). Ще одна перевага асферичних лінз полягає в тому, що вони розташовуються ближче до обличчя (через те, що вони менш опуклі). Це відіграє важливу роль для тих користувачів окулярами, хто носить лінзи великої оптичної сили. Справа в тому, що сильні плюсові лінзи помітно збільшують візуальне зображення очей в окулярах, а сильні мінусові, навпаки, зменшують. Таким чином, з асферичними лінзами очі виглядають більш природно і естетично.

  1. Бі-асферичні лінзи.

Бі-асферичними лінзами називаються, лінзи, які мають обидві асферичні поверхні, розташовані відповідно на зовнішній і внутрішній стороні.

Найголовніша перевага цієї технології — завдяки застосуванню двох асферических поверхонь яка забезпечує широке поле чіткого зору, аж до самого краю лінзи.  Варто зауважити, що лінзи з «подвійною асферікою» тонші, ніж звичайні асферичні. Крім товщини, змінилася і вага лінзи, завдяки більш прямій внутрішній стороні.

Область застосування бі-асферичних лінз надзвичайно широка. Це, в першу чергу, всі користувачі окулярів, які мають «астигматизм». Саме вони, повинні як найпильнішим чином звернути увагу на ці лінзи

Вибираючи надзвичайно тонкі і легкі лінзи з подвійною асферикою для корекції міопії (короткозорість) і гіперметропії (далекозорість) при дуже високих значеннях рефракцій, користувачі окулярів тепер можуть отримати дійсно елегантні й естетичні окуляри.

В останні роки асферичні поверхні стали використовуватися і в лінзах з невеликою оптичною силою.

Для людей, які ведуть активний спосіб життя, займаються спортом, людям, яким важливо мати чітке бачення по периферії бі-асферичні лінзи найкращий вибір.

Будь-які відбиття світла, будь то від передньої або задньої поверхонь лінзи, або від рогівки ока, дратують і самого користувача окулярів і оточуючих. На поверхню лінз наносяться багатошарові покриття, що просвітлюють і помітно покращують зовнішній вигляд окулярних лінз з високими рефракціями, підвищують світлопропускання і знижують кількість відбитого світла, що особливо важливо для лінз з високим показником заломлення. Необхідність нанесення таких просвітлюючих покриттів на асферичні лінзи обумовлена їх підвищеною інтенсивністю відображення різних відблисків через більш плоского геометричного дизайну поверхонь.

Адаптація до асферичним лінз

Користувач повинен знати, що період адаптації до цих лінз суто індивідуальний і залежить від фізіологічних особливостей кожного. Деякі користувачі можуть відзначити, що при переході від сферичних лінз до асферичних все навколо виглядає інакше. Це відбувається тому, що асферичні лінзи можуть знизити зменшення або збільшення зображення на 20-30%, тому звичні навколишні предмети будуть здаватися іншого розміру. Ефект від зміни сферичних лінз на асферичні можна порівняти так: уявіть, що ви довгий час дивилися на навколишній вас світ через бінокль. Тепер ви його прибрали … і побачили, як широко і комфортно можна бачити. Необхідно розуміти, що світ, видимий вами в асферических лінзах, ближче до реального, і що ви повинні поступово звикати до нових окулярів. Якщо ви користуєтеся декількома парами окулярів, необхідно мати лінзи асферичної дизайну у всіх окулярах для того, щоб не відчувати дискомфорт через візуальні зміни розмірів предметів при переході від асферичних лінз до сферичних лінз і навпаки.

  1. Лентикулярні лінзи.

Класичний варіант лентикулярної лінзи — це особливий дизайн її поверхні, яка має оптично активну центральну зону заданого діаметра і периферійну фаску (лентікуляр) з витонченим краєм для полегшення ваги з більш низькою силою або навіть афокальним (так званий Омега (Ω) -тип). Діаметр зони оптичного дії лентікулярних лінз повинен бути не менше 26 мм при значенні задньої вершинної рефракції менш за мінус 8,00 дптр.

Лентікулярний дизайн дозволяє різко зменшити товщину і вагу лінзи, особливо у позитивних лінз. Призначення цих лінз — корекція високих рефракцій. Однак у цих лінз є очевидний недолік: користувач може отримувати оптимальну корекцію тільки в центральній зоні і повинен повертати голову для розглядання об’єктів поза цією зоною.

5. Біфокальні лінзи.

Біфокальна лінза — цей тип лінз призначений для людей, яким необхідна корекція зору для далі і близу. Лінзи зручні тим, що замінюють дві пари окулярів, тобто дозволяють бачити вдалину, а також читати і працювати з близько розташованими предметами.

Ця лінза має дві оптичні зони: велика і комфортна зона для далі та сегмент для читання. Сегмент для близьких відстаней зроблений так, щоб при читанні на зіницю чітко припадав оптичний центр цього сегмента. Між двома зонами лінзи перехід різкий, з чіткими кордонами. Ці лінзи вважаються морально застарілими. На даний момент набагато комфортніше використовувати прогресивні лінзи.

  1. Прогресивні лінзи.

Прогресивні лінзи забезпечують чіткий зір на будь-якій відстані. Крім того, на відміну від біфокальних лінз в них немає різкого розмежування між оптичними зонами (на яких в біфокалах відбувається різкий стрибок акомодації). Область чіткого зору між оптичними зонами для далі і близу називається коридором прогресії; він йде зверху вниз зі зміщенням до носа (відповідно до положення очей при читанні). Оптична сила зони для зору зблизі в прогресивних лінзах вище оптичної сили для далі на позитивну величину (в діоптріях), звану аддідаціі. Прогресивні лінзи зовні не відрізняються від однофокальних і, на відміну від біфокальних, що не підкреслюють вік людини. Прогресивні лінзи забезпечують не тільки чіткий зір на всіх відстанях, але і високий зоровий комфорт.

7.Офісні лінзи.

Офісні лінзи є лінзами м’якого дизайну з комфортним переміщенням між зонами. Точка фокусування знаходиться легко, зменшуючи час адаптації. Ці лінзи є кращим вибором для професіоналів після 40 років, які інтенсивно працюють на середніх і близьких відстанях. Завдяки довгим коридором відбувається миттєве відчуття комфорту і адаптація, плаваючий ефект і спотворення зникають, що забезпечує чітке бачення на близькій і середній відстані.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1