Покриття оптичних лінз

lens coating hmc

Типи покриття оптичних лінз

Сучасні багатофункціональні покриття забезпечують високу якість зору і комфорт при носінні лінз, мають певну естетичну цінність і легкість в догляді за ними. Крім того, покриття значно збільшують термін експлуатації окулярів, що важливо при нинішній дорожнечі фірмових лінз.

SHMC LENS
SHMC LENS

Антиблікове покриття. HARD MULTI COATED (HMC)

Просвітлююче ( «антирефлексне», AR-покриття, «антиблікове») покриття застосовується для збільшення прозорості окулярної лінзи і зменшення відбиття світла від її поверхонь. При проходженні крізь лінзу світло частково поглинається і відбивається від її поверхонь через різні коефіцієнти заломлення матеріалу лінзи і навколишнього повітряного середовища. При цьому відбиті промені призводять до виникнення віддзеркалень і знижують чіткість сприйняття зображення.

В основі дії просвітлюючих покриттів лежить явище інтерференції світлових хвиль, при якому світлові промені гасять один одного. Залишкове відображення світла від поверхні окулярної лінзи (залишковий рефлекс) залежить від якості застосовуваного покриття і має свій характерний колір (зелений, блакитний, бузковий, золотий). Лінзи з високоякісними прояснюючими покриттями практично не відбивають падаюче на них світло. Залишкове відображення у таких лінз дуже слабке і зазвичай має зеленуватий відтінок, або ж такі лінзи абсолютно прозорі, тобто ахроматичні. Однак яскравий колір залишкового відображення, на думку, багатьох виробників, не є недоліком, а, навпаки, робить такі лінзи привабливими для певної категорії покупців.

Якщо покриття, що просвітлює складається з одного шару, зменшення проходження світлового потоку відбувається тільки в одній певній частині спектра. Тому для охоплення всього спектра видимого світла наносять кілька покриттів, що відповідають різним частинам діапазону.
Важливою властивістю очкових лінз є їх здатність залишатися чистими, щоб максимально пропускати світло. Це особливо важливо для лінз з прояснюючим покриттями, у яких навіть невелика кількість води або жирових плям на поверхні значно погіршує ефективність просвітлюючого покриття. Тому користувачі такими лінзами часто скаржаться, що їх окуляри сильніше брудняться і важче очищаються. Насправді, на просвітлених лінзах забруднення просто набагато помітніше.

Super Hydrophobic (SHMC)
Super Hydrophobic (SHMC)

Гідрофобне покриття. Super Hydrophobic (SHMC)

Щоб захистити поверхню лінзи від «прилипання» частинок пилу та жиру, завдають гидрофобне покриття, що володіє водо- і брудовідштовхуючими властивостями, а також антістатичною дією, в результаті якого до лінзи менше притягуються брудні частинки.

Таке покриття робить лінзу більш гладкою, перешкоджаючи закріпленню в тому числі і крапель води, що підвищує її стійкість до запітніння навіть при різкому перепаді температур ( «антітуманний ефект»). На перший погляд ідеально рівна поверхня окулярної лінзи під мікроскопом виглядає зовсім інакше — з піками і провалами, які затримують краплі рідини. Дуже тонкі силіконові плівки заповнюють ці нерівності, і на поверхні окулярної лінзи не залишається пасток для крапель. Рідина легко скочується з поверхні  лінзи.
Так само гидрофобное покриття зменшує поверхневий натяг. На водовідштовхувальних поверхнях крапля води не розтікається, тим самим зменшуючи площу контакту з поверхнею. Гідрофобні властивості поверхні характеризують кутом змочування між поверхнею  лінзи і краплею в місці контакту. Чим більше кут змочування, тим легше краплям води з неї скочуватися.
В останні роки з’явилися нові покриття на основі фторсіліконов, у яких кут змочування для води збільшився до 112-115 ° (в аркуша лотоса, наприклад, він дорівнює 180°), а для жиру — до 70°. Це означає, що поверхня окулярної лінзи з такими покриттями стає не тільки високогідрофобною, але і ліпофобною, тобто відразливою до жиру.

Зміцнююче покриття.  HARD COATED (HC)

Полімери і полікарбонат, що користуються в даний час найбільшим попитом при виробництві лінз, м’якші, ніж скло. Тому при виготовленні органічної лінзи наносяться зміцнюючі покриття, які збільшують стійкість до стирання лінз, тобто підвищується опірність окулярної лінзи до утворення подряпин.
Для отримання зміцнюючих покриттів найчастіше застосовують спеціальні лаки, які наносять на очкову лінзу методом занурення або центрифугування з подальшим нагріванням. Зміцнюючі покриття наноситься як на зовнішню, так і на внутрішню сторону окулярної лінзи і часто входить до складу багатофункціонального покриття.

УФ-блокуюче покриття. UV

Ні для кого не секрет, що УФ-випромінювання шкідливо для очей. Полімерні матеріали мають високу ступінь фільтрації ультрафіолетового випромінювання. Полікарбонат поглинає 98-100% випромінювань середньої і довгохвильової енергітичної складової УФ-діапазону, які є найбільш небезпечними для структури очей. Будь-який з спеціалізованих оптичних пластиків має набагато більш високий в порівнянні з оптичним склом ступень фільтрації ультрафіолету.

Ступінь захисту очкових лінз в УФ-області можна визначити візуально. Здатність фільтрувати потенційно небезпечну складову сонячного спектра пов’язана з явищами абсорбції, поляризації або відображення потоку випромінювання. Спеціальні органічні чи неорганічні матеріали вводяться до складу лінз (УФ-абсорбер, фотохромний пігмент) або у вигляді покриттів наносяться на їх поверхню.

EMI-покриття

Спеціальне прозоре двостороннє металізоване покриття, що блокує електромагнітні випромінювання від комп’ютера, телевізора та іншої електромагнітної апаратури. Всі лінзи HMC з багатошаровим покриттям мають в своєму складі покриття EMI.

Багатофункціональні покриття

Багатофункціональні покриття все більше стають невід’ємною частиною окулярних лінз. Покриття значно збільшують споживчі властивості лінз.Лінзи можна довше носити, вони забезпечують більш високу якість зору, менше брудняться, їх легше чистити. Багатофункціональні покриття окулярних лінз складаються з декількох шарів (покриттів), що виконують свої специфічні функції. Загальна кількість шарів в сучасних багатофункціональних покриттях буває більше десяти. Покриття наносяться на одну або обидві поверхні лінзи. Як правило, багатофункціональні покриття об’єднують в собі всі попередні типи покриттів.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1