Вік і зір: як старіють очі

presbyopia

Далекозорість вікова або пресбіопія — зміни кришталика

Пресбіопія (вікова далекозорість) — це стан очей, при якому погіршується зір на близькій відстані, людині стає складно читати дрібний шрифт, особливо при поганому освітленні і виконувати будь-яку роботу поблизу.

Корекція вікової далекозорості
Корекція вікової далекозорості

Причини виникнення пресбіопії

Завдяки здатності кришталика змінювати фокусну відстань (акомодації) людина здатна розрізняти предмети на різних відстанях — як поблизу, так і далеко. З віком кришталик стає все більш щільним і поступово втрачає свою еластичність, через що знижується його здатність збільшувати свою кривизну при розгляді близько розташованих від ока предметів, здатність очі до акомодації втрачається.

Крім того, в результаті старіння організму значно слабшають м’язи, які утримують кришталик. Це призводить до того, що коли потиличні частки головного мозку, відповідальні за зір, посилають м’язам очей сигнал, вони вже не здатні в достатній мірі змінювати форму кришталика, щоб сфокусуватися на близько розташованих предметах. В результаті людина бачить предмети розпливчасто і нечітко.

Як писав Шекспірстарість — це «друге дитинство, напівзабуття: без очей, без почуттів, без смаку, без всього». На щастя, зараз ця цитата вже не так актуальна, як у колишньому столітті.

З XVI століття медицина зробила величезний крок вперед, підвищився рівень життя, і багато проблем зі здоров’ям можна назвати повністю вирішеними. До них відноситься і пресбіопія — вікові зміни зору, які можна коригувати за допомогою правильно підібраних окулярів зі спеціальними лінзами.

Кількість страждають пресбіопіей зростає, і згідно з прогнозами, в 2030 році число людей з цим захворюванням збільшиться до 3 мільярдів (у 2015 році ця цифра дорівнювала 2,1 мільярда).

Медицина нічого не може вдіяти з тим, що організм людини хоч і повільніше, ніж раніше, але все ж зношується. Кожен орган старіє по-своєму. Проблеми із зором починаються через втрату еластичності кришталика ока.

З появою і поступовим прогресуванням пресбиопиі очі втрачають здатність фокусуватися на близько розташованих предметах. Пресбіопія не буває вродженою — вона починає розвиватися після сорока років, і з кожним роком ситуація погіршується. Причому страждають віковими змінами зору навіть ті, хто все життя бачив ідеально. Високий рівень ультрафіолетового випромінювання і жаркий клімат знижують вікову планку початку старіння кришталика, тому в південних країнах пресбиопия турбує людей вже після тридцяти п’яти років. Сьогодні найефективнішим рішенням для корекції пресбіопії можна назвати прогресивні лінзи для окулярів.

Перші в світі прогресивні лінзи Varilux були розроблені компанією Essilor в 1959 році у Франції і до сих пір залишаються незамінними для пресбіопії. Essilor безперервно покращує ці лінзи, щоб вони відповідали сучасному ритму життя. Вони максимально зручні для постійного носіння і дозволяють чітко бачити на будь-яких відстанях.

Ознака того, що пора міняти окуляри, — нездатність чітко бачити зблизька, наприклад дрібний шрифт в книзі або час на наручному годиннику. В середньому після 45 років у людей з’являється потреба в спеціальних прогресивних лінзах, які дозволяють бачити однаково добре на будь-якій відстані. Мультифокальні прогресивні лінзи розроблені спеціально для тих, хто зіткнувся з пресбіопіей. Вони набагато зручніше, ніж традиційні окуляри для читання або біфокальними лінзами, адже прогресивні лінзи забезпечують чіткість зору на будь-яких відстанях: поблизу, вдалині і на середніх дистанціях. Сучасні пресбіопи активно користуються гаджетами в повсякденному житті, і ці лінзи враховують їх потреби.

Окуляри з правильно підібраними лінзами дозволяють вести активний спосіб життя в будь-якому віці. Після 45 все тільки починається, і правильна турбота про зір допоможе в цьому переконатися!

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1