Як не втратити зір за комп’ютером? Як поліпшити зір при короткозорості

як поліпшити зір

Як не зіпсувати зір працюючи за комп’ютером

Майже 90% інформації про навколишній світ людина отримує за допомогою зору. М’язи очей працюють в рази більше, ніж всі інші. Білок рогівки і кришталика витримує температуру до 70-и градусів. Як зберегти зір, працюючи за комп’ютером, що вибрати: лінзи або окуляри і чи всім підійде лазерна корекція короткозорості.

Що ж краще: лінзи або окуляри?

Кому як зручніше. Контактні лінзи вимагають жорсткої гігієни, інакше є ризик занести інфекцію в очі. При інфікуванні рогівки синьогнійною паличкою, золотистим стафілококом, акантомебой (міститься у водопровідній воді), грибами можуть розвинутися важке запалення, виразка. Все це має плачевні наслідки, аж до втрати ока. Якщо людина не готова виконувати правила носіння контактних лінз, окуляри для нього будуть безпечніше.

Скільки пар окулярів має бути у людини, яка страждає на короткозорість?

Обмежень, як і заборон, немає. Можна мати окуляри для будинку, для виходу в театр, для риболовлі тощо з однаковими діоптріями лінз для далі.

Чи допоможе гімнастика для очей щоб повернути зір? Які вправи треба робити?

Гімнастика для очей не може змінити оптичну систему ока – міопію, гіперметропію, астигматизм, а, отже, повернути зір. Гімнастика може зміцнити акомодацію, дещо збільшити її обсяг при зоровому перенапруженні, наприклад, при тривалій роботі за ПК. Коли очі дивляться вдалину – вони відпочивають, акомодаційна м’яз розслабляється, коли поблизу – напружується. Тому офтальмологи пропонують вправу «мітка на склі». На вікні на рівні очей наклейте коло діаметром в 1 см. Важливо, щоб відстань від мітки до очей склало 30-40 см, і вправа виконувалася в окулярах або лінзах, якщо людина їх носить. Дивіться на мітку, а в цей час рахуйте до 10. Потім переведіть погляд на найвіддаленіші об’єкти на горизонті і рахуйте до 30. І так 3-6 разів.

Наскільки корисні для очей чорниця і морква?

У чорниці містяться вітаміни С, мікроелементи, потужні антиоксиданти антоціаніни, які покращують кровопостачання сітківки, зміцнюють судинну стінку. Для ефекту потрібно з’їдати занадто велика кількість цієї ягоди, тому створені препарати чорниці, містять антоціаніни і мікроелементи в достатній кількості для очей.

У моркви є антиоксидант бета – каротин (провітамін А), який перешкоджає розвитку катаракти, дегенерації «жовтої плями» – центральних відділів сітківки. Немає прямої залежності між кількістю з’їденої моркви і гостротою зору. При нестачі вітаміну А (ретинол) розвивається «гемералопія» – куряча сліпота, це різке погіршення зору в темряві, сутінках, при зміні освітлення. Знижується світлочутливість сітківки, особливо вночі. Але це не означає, що моркву потрібно вживати в необмежених кількостях, у всьому потрібна міра. Додам, вітамін А – жиророзчинний, тому моркву краще їсти зі сметаною.

Чи впливає сонце на очі? Чи обов’язково носити сонцезахисні окуляри?

Обов’язково. І дітям, і дорослим, і літнім. Тим більше у нас, на півдні, сонце небезпечне, максимальне ультрафіолетове випромінювання в липні і серпні. Важливо носити не просто затемнені окуляри куплені на ринку, вони шкідливі для очей. Зіниці розширюються і через них більше УФ-променів потрапляє на сітківку. Краще тоді взагалі обійтися без аксесуарів. В цьому випадку очі самі себе захищають: на яскравому сонці звужуються зіниці, менше променів потрапляє в очі. Потрібно вибирати скла з фільтром від ультрафіолету. Такі окуляри продаються в оптиках, мають паспорт і сертифікат. Дивитися на яскраве сонце небезпечно, можна отримати опік сітківки і втратити центральний – високий зір.

Що насправді погіршує зір? Чи шкідливі комп’ютери і гаджети? Чи є інші чинники?

Не у всіх людей, які довго працюють за ПК, розвивається короткозорість, але ось дітям потрібно максимально обмежувати час за гаджетами, а краще взагалі заборонити. У них ще не сформований зоровий аналізатор, слабка акомодація, тривалі ігри, перегляди фільмів за комп’ютером можуть привести до короткозорості. Очі пристосовуються бачити зблизька без напруги (розтягується очне яблуко) ціною порушення зору вдалину. У групі ризику діти, у яких батьки страждають на короткозорість. Корисніше грати в м’яч, теніс, волейбол – ігри, які зміцнюють акомодацію.

Люди, які цілий день працюють за ПК, часто скаржаться на болі, почервоніння, сльозотеча очей. Від чого це відбувається?

Коли ми багато ходимо, болять ноги, хочеться сісти відпочити. Так і за комп’ютером люди сидять без відпочинку, очі цілий день в напрузі, втомлюються, тому можуть з’явитися такі симптоми. Потрібно робити перерви, давати очам відпочинок. В ідеалі кожні 30 хвилин відволікатися хвилин на 10 і дивитися вдалину.

Очі сльозяться, тому що так захищаються від сухості. Це рефлекторний механізм. При зосередженій роботі за ПК менше кліпаючих рухів, під час яких і формується захисна плівка на рогівці. В результаті поверхня очей стає сухою, від цього печіння, різі почуття піску, сльозотеча, згодом – хронічне почервоніння очей. Ускладнюють цей стан спліт-системи, опалення, сухе повітря. Ставте зволожувачі, намагайтеся частіше кліпати, користуйтеся зволожуючими краплями для очей. До них звикання не виникає, ними користуватися можна завжди. Можна приймати вітаміни курсами для очей при інтенсивному зоровому навантаженні.

Зараз міопію можна виправити за пару хвилин за допомогою лазера. Однак будь-яка операція – ризик.

В яких випадках корекцію зору краще робити, а в яких ні?

Здоровий молодий чоловік має право вибору: окуляри, лінзи або лазерна корекція. Ризик є завжди, як і, наприклад, переходити дорогу. Але в сучасних клініках працюють тільки професіонали на новітньому обладнанні. Лазерну корекцію зору не радять людям старше 40 років, коли відбуваються вікові зміни в кришталиках, і до 18 років, коли короткозорість ще не стабільна, а також під час вагітності та годування груддю. Є протипоказання до корекції і за загальним станом здоров’я, обговорюється індивідуально з лікарем.

Чи може зіпсуватися зір після лазерної корекції? Чи дозволяється в цьому випадку знову робити операцію?

Зворотньої дії корекція зору не має, рогівка згодом форму не змінює. Тому операція робиться один раз і на все життя.

Якщо корекція пройшла успішно, чи можуть виникнути ускладнення через 20-30 років? Який спосіб життя потрібно вести після процедури. Чи є обмеження?

Через 20-30 років не може бути ускладнення від операції. Корекція зору – повністю лазерний метод, який найменш травматичний для очей. На місяць доведеться відмовитися від контактних видів спорту, а потім можна повернутися до звичного режиму тренувань.

Операція за сучасною технологією малоінвазивна, загоєння відбувається протягом декількох годин. Після неї обмеження в тренуваннях всього на два тижні. Який саме підійде метод, підбере хірург після повної діагностики.

Чому ж самі лікарі ходять в окулярах і не роблять лазерні операції?

Лазерна корекція зору не рекомендована людям старше 40 років, у зв’язку з віковим ущільненням кришталика і ослабленням акомодації.

Залишити відповідь

  1. Даша

    Надзвичайно цікава інформація. Щодо вибору окулярів, я здивована. Буквально вчора читала статтю там писали, що можна купувати практично будь-які окуляри, дивлячись для яких цілей вони потрібні. А у вас я дізнаюсь, що дешеві окуляри можуть бути навіть шкідливими. Дякую.