Акція! Купуйте одні окуляри по рецепту та отримайте знижку 20% на кожні додаткові окуляри!

Корекція зору. Як зберегти зір і не нашкодити очам

Як зберегти зір в нормі

Збережемо наші очі

Коли починати використовувати лінзи і які окуляри вибрати, якщо зір підводить?

Твердження, що комп’ютер шкодить очам, вже давно сприймається як аксіома, але розумна машина настільки влилася в наше життя, що замислюватися про це годі й говорити.

Негативний вплив тривалої роботи за комп’ютером характеризується кількома моментами.

По-перше, це подразнюючий вплив відблисків на екрані комп’ютера, що призводить до стомлення очей і появі нового в офтальмології поняття — “комп’ютерний зоровий синдром”, який характеризується втомою очей, почервонінням, сухістю, вагою, болем в надбрівних областях, головними болями, а також болем у шийному відділі хребта.

Щоб запобігти або зменшити ці симптоми, рекомендується працювати в окулярах з антирефлексним покриттям. Антиблікове покриття дозволяє нейтралізувати відблиски.

Поганий зір: хто винен і що робити

По-друге, як показали недавні дослідження, цифрові пристрої останнього покоління мають підсвічування з ухилом в синій діапазон світла. Це сама короткохвильова складова видимого світла, безпосередньо відноситься до вже невидимому ультрафіолетового випромінювання. Чим коротше довжина хвилі, тим більше вона пошкоджує структури тканини. Це може сприяти появі як очних, так і загальних захворювань, тому всім, хто працює за комп’ютером більш як чотири години на день, рекомендується використовувати окуляри не тільки з антирефлексним покриттям, а й зі спеціальним покриттям проти синього світла Blue Cut.

По-третє, тривала робота за комп’ютером стомлює внутрішню структуру ока. Для того щоб вони працювали правильно і були в змозі винести тривале навантаження, потрібно обов’язково працювати з правильною оптичною корекцією при порушеннях рефракції ока.

Але використовувати потрібно тільки якісну оптику перевірених виробників. Написи “антиблік ” або “антикомпьютер ” на дешевих окулярах — це маркетинговий хід. 

Офтальмологи закликають на це не купуватися, тому що ефект від таких лінз не перевірений.

Відпочинок для очей або навантаження на зір

На жаль, навіть окулярів з різними покриттями може не вистачити, і гострота зору підводить. Але чи варто турбуватися, якщо відхилення невеликі?

Зір треба коригувати при будь-якому мінусі починаючи з -0,25. Всі ми перевіряли зір у окуліста за допомогою таблиці. Так ось, кожна 0,25 діоптрії — втрата одного рядка гостроти зору. Потрібно бачити мінімум десятий рядок кожним оком.

Однак існує думка, що окуляри й контактні лінзи взагалі розслаблюють очі і тим самим ще більше погіршують зір.

Це застаріле уявлення, навпаки, при відсутності окулярів в разі короткозорості очі розслабляються. Окуляри — як гирі для м’язів очей — змушують їх працювати правильно.

Підбір окулярів — справа тонка

Подбiр окулярiв
ПодбIр окулярiв у офтальмолога

Перш ніж йти вибирати контактні лінзи або окуляри, необхідно обстежитися у офтальмолога.

У салонах оптики працюють фахівці — офтальмологи та оптометристи. Оптометрист — фахівець з середньою спеціальною освітою, Офтальмолог — з вищою медичною освітою. Оптометрист просто досліджує рефракцію і підбирає оптичну корекцію. Якщо щось йде нестандартно, він не зможе пояснити, чому отримує не зовсім логічні дані, але рецепт випише.

Краще підбирати корекцію у офтальмологів, тому що будь-який результат він може пояснити з точки зору знань анатомії, фізіології, можливих хвороб

 

Наприклад, іноді мінус може бути помилковим. При огляді виходять дані, що є короткозорість, але це відбувається через надмірну роботу і напругу — всі внутрішні структури ока затиснуті, що і дає такий ефект.

У такій ситуації оптометрист, як правило, не може розібратися і призначає окуляри з великим, ніж потрібно, мінусом.

Якщо завдання — просто перевірити зір і виписати окуляри, то в оптиці є все, що для цього потрібно. Але провести діагностику стану всіх структур очей і виключити наявність захворювань там не зможуть. Це можна зробити тільки в умовах спеціалізованих клінік, оснащених необхідною діагностичною апаратурою.

Якщо ви відчуваєте дискомфорт, відчуття напруги в очах, недостатність гостроти зору, особливо у вечірній час, необхідно звернутися до офтальмолога і визначитися, як саме коригувати зір.

Коли самостійність — вада

контактна-корекцiя
Контактна корекцiя зору

Бувають ситуації, коли діагноз поставлений давно і людина сама вибирає собі лінзи, пробує нове. Останнім часом з’явилося багато контактних лінз з різними параметрами, які можна купити без рецепта.

Перш ніж йти вибирати контактні лінзи чи окуляри, необхідно обстежитися у офтальмолога

На жаль, дуже часто, одного разу перевіривши і підібравши контактні лінзи у фахівця, пацієнти перестають спостерігатися і самі купують контактні лінзи через інтернет або в оптиці. Найшкідливіше в такій ситуації, що зір може змінюватися і потрібні інші діоптрії, тому старі параметри вже не підходять. Але часто ускладнення контактної корекції довгий час може протікати для пацієнта латентно, непомітно. І тільки тоді, коли симптоми стають сильно вираженими, пацієнти приходять на прийом до лікаря. А як відомо, захворювання легше запобігти і лікувати на початковому етапі, ніж у гострій стадії, тому всім користувачам контактних лінз необхідні регулярні обстеження у фахівця, два-чотири рази на рік.

Останнім часом з’явилися контактні лінзи для корекції короткозорості та астигматизму або далекозорості і астигматизму, які називаються торичні контактні лінзи, з’явилися мультифокальні контактні лінзи для корекції вікових змін зору або пресбіопії. І тут для правильного підбору таких контактних лінз і задоволеності пацієнта призначеної корекцією на перше місце виходить кваліфікація фахівця і комунікація між пацієнтом і лікарем.

Вибираємо окуляри

Але якщо контактні лінзи ви вважаєте кращими за окуляри, то необхідно визначитися, з якого матеріалу вони повинні бути зроблені.

Активне життя вносить корективи: багато багато хто керує машинами, ми постійно в штовханині і натовпі, тому зараз всі використовують лінзи з пластика.

Окуляри зі скла дуже важкі і крихкі. Хтось необережно зачепив, і скло може розбитися. Щоб розбити пластик, потрібно докласти набагато більше зусиль.

Через вагу і травмонебезпечність скло зараз з оптики зникає. При цьому з точки зору оптичних характеристик пластик нічим не гірше скла, а з точки зору безпеки, звичайно, виграє.

Але ні в якому разі не можна купувати готові окуляри, попереджають фахівеці. Крім діоптрій ми повинні точно знати свою міжцентрову відстань — відстань від однієї зіниці ока до іншої. Готові окуляри йдуть з дуже великою похибкою. Це тільки додасть проблем із зором.

Важливо, що ми не знаємо якості оправи. Вона може містити токсичні елементи і викликати алергічну реакцію, тому ні в якому разі не можна купувати готові окуляри, не варто спокушатися на низьку вартість на шкоду здоров’ю очей.

Лазерна корекція і вагітність — чи є вибір?

Але є ще один спосіб виправлення зору — лазерна корекція. Всупереч розхожій думці, її роблять при будь-яких відхиленнях.

“У мене був випадок, коли довелося робити операцію при -0,25. Нібито незначний мінус, але пацієнтка відчувала складності і говорила, що їй це заважає жити”, — розповідає лікар.

Але треба розуміти, що всі операції, в тому числі і лазерна корекція, робляться при стабільних показниках короткозорості або далекозорості. Пацієнта спостерігають кілька місяців. Якщо дані зберігаються, то можна робити операцію.

З цієї точки зору вагітність є провокуючим фактором. Однак не є абсолютним відмовою для проведення лазерної корекції зору до передбачуваної вагітності.

Під час вагітності виробляється гормон росту, або соматотропний гормон. Він діє не тільки на плід, але і на всі структури материнської тканини, в тому числі на очне яблуко, що може провокувати погіршення зору, говорить експерт. Були випадки, коли після пологів дівчата, яких оперували через стабільну короткозорость знову стикалися з проблемами зору.

Відповідно, необхідно попередити про те, що, можливо, майбутня вагітність в якійсь мірі погіршить зір. Пацієнтка може вибрати: робити лазерну корекцію зараз або після вагітності і пологів.