Очам не вірю. Чому псується зір

Гострота зору

Чому слабшає гострота зору в очах?

Не секрет, що з роками люди бачать гірше. Однак будьте напоготові, щоб не сплутати нормальні вікові зміни з небезпечними захворюваннями (причому необов’язково очними).

Гострота зору може знижуватися через перевтому, причому не тільки для глядачів, але і нервового, і фізичного. Але це порушення минуще. Воно називається «астенопія» і лікується відпочинком і сном. А якщо це не допомогло, бігом до офтальмолога!

діагностичні дослідження очей
діагностичні дослідження очей

Руки короткі?

Зазвичай люди на п’ятому десятку при читанні відсувають текст якнайдалі від себе, тому що поблизу літери виглядають розпливчастими. Це явище називають пресбіопіей (або віковою далекозорістю), а в народі його жартома звуть хворобою коротких рук.

Хоча насправді пресбиопия — не захворювання, а просто неминуче свідоцтво прожитих років. У когось зір пливе раніше, у когось пізніше (наприклад, короткозорі стикаються з такою проблемою пізніше однолітків). Причина в старінні кришталика, який стає менш еластичним, через що втрачає можливість змінювати свою кривизну. Старіють і м’язи, що оточують кришталик. Від цього очі також швидше втомлюються (особливо вечорами) і гірше бачать при поганій освітленості. Скорегувати пресбіопію найпростіше завдяки окулярам або контактним лінзам. Хоча є і оперативні методики.

Не в фокусі

Однак гостроту зору може погіршувати не тільки через вік. Часто це пов’язано з небезпечними очними захворюваннями. Тому розбиратися в причинах потрібно обов’язково. У кожному разі обсяг діагностичних досліджень свій. Це повинен вирішувати офтальмолог після докладного збору анамнезу. У стандартну програму крім візіометріі входять вимірювання внутрішньоочного тиску, визначення рефракції (виняток міопія, далекозорость, астигматизм), вимір полів зору (периметрія), біомікроскопія, пряма і непряма офтальмоскопія.

Одне з небезпечних очних захворювань, при якому може знижуватися гострота зору — катаракта. Вона розвивається, коли кришталик втрачає свою прозорість, стає мутним. Ризик зіткнутися з катарактою росте з роками. Серед частих симптомів: відчуття пелени перед очима, двоїння в них, поява мушок, що пливуть слідом за рухомим предметом.

Важливо!

При катаракті може несподівано розвинутися короткозорість. Тому, якщо людина за п’ятдесят раптом помічає, що став краще бачити зблизька без окулярів, йому не радіти треба, а бігти обстежитися. Очні краплі не допоможуть, потрібна тільки операція по заміні кришталика.

Пеленою заволокло

Але ще небезпечніше глаукома і вікова макулярна дегенерація (ВМД). Вони частіше з’являються після 50 років і загрожують повною і незворотною сліпотою. Їх підступність в тому, що якщо вони розвиваються на одному оці, то довго залишаються непоміченими, іноді аж до втрати зору з одного боку.

При глаукомі (а кожен п’ятий сліпий на землі — жертва саме цієї хвороби) відмирають волокна зорового нерва.

Серед симптомів: періодичне затуманення зору, райдужні кола навколо джерел світла, різкий біль в очах і головний біль, погано знімаються знеболюючими, а також миготіння мушок і швидка стомлюваність очей. Але іноді глаукома протікає абсолютно безсимптомно, тому після 40 років кожній людині раз на рік треба в профілактичних цілях відвідувати офтальмолога.

глаукома
глаукома

Незважаючи на те, що високий внутрішньоочний тиск — головний фактор ризику, підступність глаукоми в тому, що іноді вона протікає взагалі безсимптомно. Тому при підозрі на це захворювання зазвичай проводять комплексне дослідження. Крім вимірювання внутрішньоочного тиску (контактним або безконтактним способом) проводять комп’ютерну периметрію — для вимірювання полів зору — і досліджують дренажні системи очей на спеціальному томографі. Метод носить назву «оптична когерентна томографія» (ОКТ).
На перших порах глаукому лікують консервативно і тільки при неефективності такого лікування вдаються до операції. Але якщо очний нерв загинув, повернути зір, на жаль, не вдасться, тому зволікати з обстеженням не можна.

При вікової макулярної дегенерації повна сліпота настає рідко, але зір зберігається тільки з боків. Причина — погіршення роботи пігментних клітин сітківки, через що під внутрішньою оболонкою ока накопичуються відкладення, що руйнують фоторецептори, які відповідають за предметний зір. В результаті руйнується центральна зона сітківки (макули).

Серед ранніх симптомів хвороби — погіршення видимості, особливо в напівтемряві, а також викривлене зображення предметів і прямих ліній (можуть вигинатися букви в тексті, дорожні знаки, маленькі предмети здаються великими, близькі — далекими і навпаки). Згодом навіть виникають труднощі в розпізнаванні осіб.

Серед двох форм цього захворювання — сухого та вологого — перша зустрічається набагато частіше, зате друга набагато небезпечніша, тому що здатна привести до набряку сітківки за кілька годин. Вологу форму ВМД лікують ін’єкціями препаратами, що перешкоджають зростанню патологічних судин, що допомагає зберігати зір. При неефективності вдаються до хірургічної операції.

Що там на дні?

На очному дні можна побачити ознаки різних захворювань. І далеко не завжди лише очних. Недарма ж ще давньогрецький філософ Сократ говорив, що не варто лікувати очі окремо від голови. Тому офтальмологи часто працюють в парі з неврологами. Адже патологічні процеси в головному мозку завжди відображаються на очному дні і його судинах. Тому деякі розлади зору можуть говорити не тільки про очні хвороби які насуваються в старості, а й, наприклад, про розвиток таких грізних захворювань, як розсіяний склероз, пухлина гіпофіза, енцефаліт, інсульт. Ускладнення на очі дають атеросклероз, гіпертонічна хвороба, ниркові патології, різні захворювання крові і патології вагітності.

Уважним офтальмологам часто доводиться відправляти своїх пацієнтів до самих різних лікарів. Наприклад, сильне сльозотеча здатне видати алергію або обструкцію слезоотводящих шляхів (що буває при хронічних синуситах), а часті крововиливи в оці можуть розповісти про проблеми зі згортання системою крові. При цукровому діабеті розвивається ретинопатія (патологія сітківки ока). Багато інфекційні захворювання, такі як герпес, цитомегаловірус, хламідіоз та інші, теж можуть давати ускладнення на очі. Так що в ім’я здоров’я в цілому не варто нехтувати профілактичним оглядом у офтальмолога раз на рік.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

1