Акція! Купуйте одні окуляри по рецепту та отримайте знижку 20% на кожні додаткові окуляри!

Зір людини

ТАБЛИЦЯ ПЕРЕВІРКИ ЗОРУ

Заглянемо в очі. У деяких людей зір мінус – 2,0

Наші пізнання в офтальмології зводяться до трьох слів – короткозорість, далекозорість, астигматизм. І до переконання: в будь-якому випадку нічого хорошого, треба бити на сполох! Тому перевірка зору перетворюється в здачу своєрідного іспиту, коли прихований страх змінюється розчаруванням і навіть зневірою. А що ми повинні знати, щоб дивитися на ситуацію тверезо?

таблиця офтальмолога
таблиця офтальмолога

У чому суть таблиці?

У людини з нормальним зором точка ясного бачення знаходиться в нескінченності, яка для ока починається з відстані 5 м. Ось чому саме з такої дистанції йде перевірка гостроти зору за допомогою спеціальної таблиці. Зазвичай на ній 10 – 12 рядків, висота верхньої – 7 см, нижній – в 10 разів менше. Взагалі, вважається, що той, у кого з очима все в порядку, здатний розрізнити верхню строчку з 50 м. Але як витримати таку відстань в кабінеті? Ніяк. Тому офтальмологи орієнтуються на 10-й рядок, а відстань відповідно зменшується до 5 м. До речі, в англомовних країнах інша система: гострота зору виражається дробом (скажімо, 6/6 або 20/20), перевірка проводиться з 6 метрів, а розміри знаків трохи інші. І якщо там використовують таблицю Снеллена, то на просторі СНД – її аналоги. Ви звично читаєте букви Ш, Б, М, Н, К, И, І? Це таблиця Сивцева. Бачите кільця з розривами в різні боки? Це таблиця Головіна. А малюків, ще не знають букв, перевіряють по таблиці Орлової: машинка, коло, гриб, літак …

Плюс-мінус одиниця

Всі знають, що в нормі людина бачить 1,0. Це означає: промені, які виходять від віддалених предметів, фокусуються строго на сітківці. Але найчастіше перевірка показує 0,8 і нижче. Часом і менше 0,1. Тоді перевіряють інакше. Або підводять пацієнта до таблиці, поки він не побачить верхній рядок. Або показують йому пальці руки з різної відстані. Кожен метр – в перекладі 0,02. Простіше кажучи, якщо пацієнт, припустимо, бачить верхній рядок або пальці перевіряючого з відстані 4 м, то його зір – 0,08, з метра – 0,02. Якщо ж і з такої дистанції нічого не розгледить, то доктор з’ясовує, чи може він порахувати пальці у себе і чи здатний розрізняти світло. Але зір може бути і вище одиниці. Для цього випадку в таблицях передбачені 11-я і 12-я рядки. Ви бачите першу? Ого, у вас 1,5! Другу? Вітаємо, все 2,0! У старих підручниках згадувався навіть якийсь унікум, що жив в Середні століття і неозброєним поглядом розпізнавати кільця Сатурна. Швидше за все, це гарний міф.

Діти бачать по-іншому

Так, гострота зору у них інша, ніж у дорослих. Це пов’язано з процесом зростання очного яблука і формування структури очей. Центральний зір з’являється в 2 – 3 місяці, а в 7 – 10 місяців дитина може розпізнавати геометричні фігури. У 1 – 2 роки дитина уже бачить приблизно на 0,5, в 3 роки – 0,6 – 0,9, і тільки до школи гострота зору може досягти одиниці.

ТАБЛИЦЯ ПЕРЕВІРКИ ЗОРУ
ТАБЛИЦЯ ПЕРЕВІРКИ ЗОРУ

Якщо реалія – аномалія

Коли гострота зору – менше 1,0, лікарі кажуть про аномалії рефракції – міопії, гіперметропії, астигматизмі, пресбіопії, анизометропии. Провести тут розділ допомагають різні тести. Припустимо, комп’ютерний, або за допомогою лінійки з дзеркалами, або оправи з пробними лінзами.

• Найбільш часто зустрічається міопія (короткозорість). Назва красномовна – з грецької перекладається як «жмуритися». При короткозорості промені від предметів фокусуються перед сітківкою більше, ніж повинно бути в нормі, розміру очного яблука. Тобто людина вдалину бачить погано, а поблизу – добре. Тоді йому показані мінусові лінзи. Виникає короткозорість зазвичай в ранньому дитинстві, буває і вроджена. Проблему загострюють комп’ютери, телефони, необхідність багато читати, робота на близькій відстані. Небезпечна ж міопія тим, що сітківка може розтягуватися і можуть виникати дистрофічні зміни, які загрожують навіть її відшаруванням.

• Гіперметропія – не що інше, як далекозорість. Промені фокусуються за сітківкою, очне яблуко, навпаки, менше норми. Тут допомагають плюсові лінзи. Але неправильним буде протиставляти таку аномалію короткозорості: мовляв, у далечінь бачу добре, поблизу – погано. Ні, це характерно для пресбіопії, вікової далекозорості. Тоді ще кажуть: «Руки короткі стали». Поблизу починається расфокусировка, і, щоб прочитати книгу або газету, треба її відсунути подалі. Пресбіопіей страждають майже всі люди після сорока років – це абсолютно нормально, тільки і треба, що почати носити окуляри для близі. При гіперметропії, навпаки, людина може бачити погано і так, і так. Є ще прихована короткозорість, коли в юному віці, чи молодому віці смутно розрізняють предмети поблизу, а ось далеко – дуже навіть. Але з часом все одно доводиться надягати окуляри і для далі.

• При астигматизмі фокусування променів відбувається не на одній точці сітківки, а на кількох. Зір розпливчастий, може бути легке двоїння в очах. Тут потрібні спеціальні циліндричні лінзи. Природжений астигматизм є майже у всіх, але в настільки легкого ступеня, що на якість зору не впливає. Інша справа – астигматизм придбаний, в результаті травм, опіків очей.

• Якщо гострота зору в очах сильно відрізняється, говорять про анизометропію. Наприклад, правим ви бачите 1,0, а лівим – -1. Можливі і попутні симптоми: головні і очні болі, почервоніння очей, зайву напругу.

Радить окуліст

• Не панікуйте при падінні зору – вихід є. При всіх аномаліях рефракції використовуються окуляри, контактні лінзи та лазерна корекція.
• Не бійтеся носити окуляри, особливо при віковій далекозорості, – зір ще більше не погіршиться.
• При короткозорості високого ступеня (більше 6 діоптрій) раз на рік проходите огляд очного дна.
• При астигматизмі лінзи або окуляри носити краще постійно.